reklama

Lekári (a my ostatní)

alebo - o tom, komu zvýšiť mzdu, - o rozdiele medzi štrajkom a demonštráciou, - o správaní sa lekárov k pacientom, - a (prekvapivo) aj o 2% z dane...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

...z ekonomického pohľadu...

Fakt. Do štrajku lekárov na Slovensku sa zapojila asi štvrtina nemocníc, a na nich asi tretina zdravotníckych pracovníkov. To tvorí dokopy povedzme 10% z celkového počtu zdravotníkov. Teda asi 90% zdravotníkov sa do štrajku nezapojilo.

Fakt. Signalling je dôležitá teória, za ktorú Michael Spence získal Nobelovu cenu za ekonómiu v roku 2001. Jeho teória hovorí (v krátkosti) o tom, ako rozlíšiť "dobrých" zamestnancov (to sú tí, ktorí zarábajú menej, ako si zaslúžia) od "zlých" zamestnancov (to sú tí, ktorí zarábajú viac, ako si zaslúžia). Vraví, že na to, aby zamestnávateľ rozoznal zamestnancov, ktorým sa mu oplatí ponúknuť vyšší plat, stačí, ak títo "dobrí" zamestnanci mu vyšlú akýsi signál .

Otázka: Ktorí zdravotníci mali dôvod nezapojiť sa do štrajku a aký signál tým vyslali?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

...z právneho pohľadu...

Fakt. Štrajk podľa Ústavy SR patrí medzi hospodárske, sociálne a kultúrne práva . Štrajk môžme voľnými slovami definovať ako povolené vydieranie zamestnávateľa (tým, že mu spôsobia ekonomickú škodu-stratu na zisku, pretože zákazníci prejdú ku konkurencii) zamestnancami v ekonomických (platových) a ďalších (sociálnych a kultúrnych) otázkach. Samozrejme, štrajk je legitímny až po vyčerpaní štandardných možností na vyjednávanie. Štrajk je napr. povolená obrana zamestnancov v prípade, keď zisk zamestnávateľa je neúmerne vysoký oproti platom zamestnancov. V prípade organizácií, u ktorých zákazníci nemôžu jednoducho "prejsť ku konkurencii", je právo na štrajk Ústavou SR obmedzené v záujme neohroziť životy zákazníkov.

Otázka: Môžu, čisto hypoteticky, získať niečo štrajkom zamestnanci organizácie, ktorá je stratová?

Otázka: Nakoľko ľahké je pre pacientov-zákazníkov ísť do inej (konkurenčnej) nemocnice?

Fakt. Sloboda prejavu a právo na pokojné zhromažďovanie patria v Ústave SR medzi politické práva . Hovoríme teda o demonštrácii, ak chce skupina ľudí prejaviť (demonštrovať) svoj názor ostatným ľuďom.

Otázka: Ak chcem vyjadriť svoju požiadavku, že chcem zarábať viac peňazí, kedy a akým spôsobom to môžem urobiť?

Otázka: Ak chcem vyjadriť svoj názor, že do zdravotníctva by mal štát dať viac peňazí, kedy a akým spôsobom to môžem urobiť?

Otázka: Majú zdravotníci štrajkovať alebo demonštrovať?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

...z ľudského pohľadu...

Fakt. Je stresujúce, depresívne, či možno až hlúpe ísť do nemocnice, ak tam nemáme známeho, ktorý by náš problém vybavil dobre a bez čakania. Ten známy je buď rodinný príslušník, priateľ, alebo človek, ktorý vie, že sa mu za jeho prístup "odvďačíme".

Fakt. Transparency International zrejenila anketu, podľa ktorej si 63% opýtaných myslí, že v Slovenskom zdravotníctve existuje korupcia.

Otázka: Koľko ľudí na Slovensku sa "odvďačuje" korupciou?

...a jedna analógia na záver...

Fakt. Kým neexistovala možnosť poukázať 2% z dane z príjmu neziskovým organizáciám, o dotáciách rozhodovalo Ministerstvo školstva. Išlo o rozdelenie peňazí medzi tisíce organizácií, ktorých kvalitu bolo veľmi náročné (drahé) určiť. Rozhodujúci úradníci totiž často nemali ani potuchy o tom, čo tieto organizácie presne robia, nakoľko sú reálne prospešné a či si robia svoju prácu dobre. Niektorí z týchto úradníkov dokonca pochádzali priamo z tejto sféry, a tak (chtiac či nechtiac) porovnávali ostatné organizácie s tou "svojou", v najhoršom prípade tú "svoju" navyše uprednostňovali.

Fakt. Zavedenie inštitútu 2% z dane zlepšilo a uľahčilo určovanie a sledovanie kvality neziskoviek, pretože to presunulo z úradníkov na obyčajných ľudí, kvôli ktorým v skutočnosti neziskovky existujú. Kvalita práce neziskovej organizácie sa totiž často prejaví až s odstupom času, a taká kontrola je jednoducho neefektívna (stála by možno oveľa viac ako bola samotná dotácia). Avšak ak sa niekto rozhodne poukázať svoje peniaze určitej neziskovke, je to znak toho, že oceňuje jej prácu, resp. chce sa jej odvďačiť za to, čo preňho v minulosti spravila.

Fakt. V zdravotníctve je náročné určiť a sledovať kvalitu práce jednotlivých zamestnancov. Pacienti sú tí, čo vedia pomerne presne a často až s odstupom času určiť kvalitu, pretože vidia dve hlavné veci - či sa vyliečili, a či bol prístup zdravotníkov dobrý. Manažment nemocnice však dokáže tieto indikátory kvality len odhadnúť: efektivita liečby sa zrejme meria len štatisticky (porovnávaním so štatistikami ostatných nemocníc) a kontrola prístupu zdravotníkov k pacientom je veľmi drahá, ak nie nemožná.

Otázka: Aký by asi bol efekt zavedenia možnosti poukázať 2% z nemocenského poistenia ľubovoľnej nemocnici (alebo lekárovi) na kvalitu poskytovanej starostlivosti?

Otázka: Aký by to malo pravdepodobne efekt na korupciu v zdravotníctve?

 

Peter Jacko

Peter Jacko

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Košičan momentálne pracujúci v Lancastri, UK. Zoznam autorových rubrík:  ...chcel som vedieťGaudeamus igiturMoje skúsenosti zo sveta(Anti)komentáreZo životaSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu